پرداخت امن

پرداخت امن

مقدمه 

کاربران زیادی سوالات زیر را از ما می‌پرسند:
آیا این روش پرداخت امن است؟
آیا بات تلگرام امن است؟
در استفاده از تکنولوژی‌های جدید، امنیت همیشه یکی از نگرانی‌ها است، تکنولوژی‌ها به خودی خود نا امن نیستند بلکه ناآگاهی در نحوه استفاده از آنها است که باعث نا امنی می‌شود.
با هدف آموزش و آگاه سازی در رابطه با امنیت پرداخت این صفحه را ایجاد کردیم که بر اساس سوالات کاربران و تکنولوژی‌های جدید، این صفحه بروزرسانی خواهد شد.

 

نشانه یک پرداخت اینترنتی امن چیست؟ 

مسئولیت امنیت و نظارت بر پرداخت‌های اینترنتی بر عهده شاپرک بانک مرکزی است. ۱۲ شرکت مجوز ارائه «درگاه پرداخت اینترنتی» از شاپرک را دارند. وقتی که می‌خواهید پرداخت اینترنتی انجام دهید، تنها کافیست مطمئن شوید که در درگاه معتبر کی از این شرکت‌ها اطلاعات کارت خود را وارد می‌کنید.

تمامی پرداخت‌های «باهم» به درگاه امن اینترنتی منتقل خواهد شد تا کاربران در آن صفحه اطلاعات کارت خود را وارد کنند.

 

نام ۱۲ شرکت دارای مجوز ارائه «درگاه اینترنتی» چیست؟

 • شرکت پرداخت الکترونیک سامان
 • شرکت تجارت الکترونیک پارسیان
 • شرکت به پرداخت ملت
 • شرکت پرداخت الکترونیک پاسارگاد
 • شرکت خدمات نوین داده ورزی سداد
 • شرکت آسان پرداخت پرشین
 • شرکت الکترونیک کارت دماوند
 • شرکت پرداخت نوین آرین
 • شرکت سایان کارت
 • شرکت فن آوا کارت
 • شرکت کارت اعتباری ایران کیش
 • شرکت مبنا کارت آریا
 • در سایت شاپرک می‌توانید با این ۱۲ شرکت‌ بیشتر آشنا شوید

سرویس «باهم» در حال حاضر از درگاه اینترنتی شرکت پرداخت الکترونیک سامان استفاده می‌کند و یکی از ماموریت ‌های ما انتخاب و بهینه سازی درگاه پرداخت اینترنتی مناسب، برای کاربرانمان است.

 

فیشینگ چیست؟ 
به تلاش کلاهبرداران برای بدست آوردن اطلاعات شخصی افراد از قبیل پسوردها و اطلاعات بانکی فیشینگ گفته می‌شود. شیوه معمول فیشینگ در پرداخت به این صورت است، که پرداخت کننده به صفحه ای مشابه صفحه درگاه پرداخت هدایت می‌شود و اطلاعات کارتی که وارد می‌کند را به سرقت می‌برند.
برای همین دقت کنید که اطلاعات کارت خود را در هیچ صفحه ای به غیر از صفحه معتبر «درگاه پرداخت الکترونیکی» وارد نکنید.

از کجا مطمئن شویم که در یکی از درگاه‌های امن پرداخت اینترنتی هستیم و فیشینگ نشده است؟ 
راه های مختلفی وجود دارد که با در نظر گرفتن آنها می‌توانید یک پرداخت امن انجام دهید:
اگر سرویس دهنده و یا وب سایتی که قصد خرید اینترنتی از آن را دارید معتبر باشد، به عنوان مثال یکی از وب سایت های فروشگاهی مطرح باشد، معیار خوبی برای اعتماد به فرایند پرداخت است.
همچنین اگر در وبسایت و یا سرویس جدیدی قصد پرداخت دارید، وقتی که به درگاه اینترنتی منتقل می‌شوید دقت کنید که آدرسی که مشاهده می‌کنید برای شاپرک باشد، برای مثال

 • پرداخت الکترونیک سامان

 • به پرداخت ملت

 • تجارت الکترونیک پارسیان

آیا پرداخت در تلگرام امن است؟ 
کلا رمزها و اطلاعات شخصی‌تان را به هیچ شخص حقیقی و حقوقی و رباتی ندهید. نه فقط در تلگرام، بلکه در هر بستر دیگری، نباید این کار را بکنید. اما این حرف به این معنا نیست که به تلگرام اطمینان نکنید. اگر در هنگام پرداخت به درگاه پرداخت اینترنتی معتبر منتقل شدید، می‌توانید به پرداخت اطمینان کنید.
هنگام پرداخت در بات‌های تلگرام «باهم» لینکی ارسال می‌شود که از آن طریق، به درگاه امن بانکی منتقل می‌شوید و در آنجا اطلاعات کارت را وارد می‌کنید.

 

رمز نگاری ارتباط چیست؟ 
اطلاعاتی که مرورگر و یا یک اپلیکیشن وارد می‌کنید از طریق شبکه اینترنت منتقل می‌شود، کلاهبرداران با نفوذ سعی می‌کنند به این اطلاعات دست پیدا کنند. سرویس‌هایی که اطلاعات مهم در آنها منتقل می‌شود، اطلاعات رمزنگاری شده منتقل می‌شوند تا اگر نفوذ صورت گیرد اطلاعات قابل خواندن نباشند.
سرویس «باهم» از پروتکل ssl و الگوریتم رمزنگاری SHA256 with RSA برای انتقال اطلاعات استفاده می‌کند.

 

نماد اعتماد الکترونیکی چیست؟ 
نشانه‌ای است که از طرف مرکزی با نام توسعه تجارت الکترونیکی که به عنوان تاییدیه به فروشگاه‌های اینترنتی دارای وبسایت، داده می‌شود. ولی نداشتن آن نیز به معنای بی اعتمادی به پرداخت نیست چرا که سرویس‌هایی که روی وبسایت نباشند مثلا فقط اپلیکیشن موبایل باشند، هنوز روالی برای گرفتن این نشان ندارند.

 

آیا بات تلگرام امن است؟ 
بات (ربات) تلگرام از تکنولوژی‌های جدید در دنیای فناوری است و مانند هر پدیده‌ای عدم آگاهی در استفاده از آنها می‌توان ناامن باشد و هچنین در صورت استفاده آگاهانه بسیار مفید خواهد بود.
دسترسی ربات تلگرام، حداکثر به اندازه یک کاربر عادی است. بنابراین یک ربات تلگرام نه می‌تواند در گوشی شما جاسوسی کند، نه به رمزهای شما دسترسی دارد، نه می‌تواند عکس‌های گالریتان را برای کسی بفرستد.
بات تلگرام یک بستر امن است اما فعالیتی که شما در این بستر انجام می‌دهید اگر ناآگاهانه باشد، می‌تواند دردسر ایجاد کند. درست مثل اینکه اگر کسی با شما تماس تلفنی گرفت و از شما درخواست رمز کارتتان را کرد نباید رمز خود را به او

قالب فروشگاهی